Merhaba, aklınızdaki soru işaretlerini giderelim.

Destek hattımızla iletişime geçmeden önce sorunuzun cevabı burada saklı olabilir. Bu yüzden önce buradaki sorulara göz atmanızı öneriyoruz. Açık ve şeffaf bir şekilde size nasıl çalıştığımızı anlatıyoruz.

Organik sertifikalı ve geleneksel üretim yapan yerel üreticilerimiz, siparişlerinizi güvenli bir şekilde paketleyerek kargo ile göndermektedirler. 

destek hattımız veya web sayfamızda yer alan üretici başvurusu sayfasından gerekli bilgilerinizi ileterek bu konuda ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili kargo firmasıyla ‘’kargo hasar tespit tutanağı’’ oluşturularak, yaşadığınız problem adına
 destek hattımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Platformumuzda organik sertifikalı üretim ve geleneksel üretim yapan yerel üreticilerimizin ürünleri yer almaktadır.

Üretici bir firmanın organik üretim yapabilmesi için öncelikle bir kontrol sertifikasyon kuruluşu (KSK) ile sözleşme yapması, KSK tarafından da üretimin tüm aşamalarının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Türkiye’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, akreditasyonu sağlanmış 28 tane kontrol kuruluşu bulunmaktadır. Bunların bir bölümü yurt dışı kaynaklı olup bir bölümü de yerli kontrol kuruluşlarıdır.

Bu kuruluşlar; IMO, ECOCERT, ECOTAR, ICEA, CERES, ORSER, ANADOLU EKOLOJİK ÜRÜNLER, TURKGAP TARIM UYGULAMLARI, NISSERT, IMC, ANKA GLOBAL, EGETAR, BIO INSPECTA, NOPCERT, BAŞAK EKOLOJİK ÜRÜNLER, CTR, ICCS, LİKYA, EKOINSPEKT, BCS, CONTROL UNION (CU), ECOS, ETKO, KALITEST, ORTAR, KAYOS, BIOBEL, ve TUSCERT’ tir.

Bu kuruluşlar, TR 5262 sayılı organik tarım kanunun, 27676 sayılı resmi gazetede belirtilen, organik tarım esasları ve uygulamasına ilişkin yönetmelikler kapsamında sertifikasyon işlemi yapmaktadırlar.

Organik sertifikalı ürünler sayfamızda ‘’Organik’’ başlığı ile vurgulanmaktadır. Haricinde yer alan ürünler ise ‘’Geleneksel Üretim’’ kapsamında yer almaktadır.

organikbesin.com/iletişim sekmemizden iletişim formu doldurabilir, iletisim@organikbesin.com adresimize e-mail atarak bize ulaşabilirsiniz.