CategoriesBlog Yazıları

İNFLAMASYONLA SAVAŞAN 9 BİTKİ & BAHARAT

1

İNFLAMASYONLA SAVAŞAN 9 BİTKİ & BAHARAT

 

  1. Zencefil

Zencefilin birkaç aktif bileşiği vardır ve vücuttaki inflamatuar belirteçleri azalttığı görülmektedir.

  1. Sarımsak

Sarımsak, inflamatuar belirteçleri azalttığı ve faydalı antioksidanların seviyelerini arttırdığı görünen kükürt bileşikleri açısından zengindir.

  1. Zerdeçal

Zerdeçalın en iyi bilinen aktif bileşiği olan kurkumin, iltihabı azaltıyor ve osteoartritli insanlar için rahatlama sağlıyor gibi görünüyor. Karabiber ile birlikte almak, emdiğiniz kurkumin miktarını büyük ölçüde artırır.

  1. Kakule

Kakule, antioksidan durumunu artırıyor ve vücuttaki iltihaplanma belirteçlerini azaltıyor gibi görünüyor.

  1. Karabiber

Test tüpü ve hayvan araştırmaları, aktif bileşiklerinden biri olan karabiber ve piperinin iltihaplanma belirtilerini azaltabileceğini düşündürmektedir. Yine de, bu etkileri araştırmak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

  1. Ginseng

Ginseng ve ginsenosidler olarak adlandırılan aktif bileşikleri, inflamatuar belirteçleri azaltıyor gibi görünmektedir. Asya ginsengi ve Amerikan ginsengi farklı etkilere sahip olabilir.

  1. Yeşil çay

Yeşil çayın anti-inflamatuar etkileri, polifenollerinden, özellikle EGCG’den (epigallo kateşin galattan]  kaynaklanıyor gibi görünmektedir.

  1. Biberiye

Biberiye, anti-inflamatuar etkilere sahip gibi görünen bileşikler olan polifenoller açısından zengindir.

  1. Tarçın

Çok sayıda çalışma, tarçın alımını azaltılmış inflamasyonla ilişkilendirmiştir. Ancak tarçın yüksek dozlarda yan etkilere neden olabileceğinden az miktarda kullanılmalıdır.

Enflamasyon, çok uzun süre devam ettiğinde sağlık komplikasyonları riskini artırabilen doğal bir süreçtir. Bu durum genellikle kronik inflamasyon olarak bilinir.

Neyse ki, yedikleriniz vücudunuzdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu makalede listelenen otlar ve baharatlar, diyetinize keyifli tatlar eklerken iltihaplanmayı uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/anti-inflammatory-herbs

Bir Yorum Yazın