CategoriesBlog Yazıları

YEŞİL ÇAY İLE KİLO VE HASTALIK RİSKİNİ AZALTIN

1 12

YEŞİL ÇAY İLE KİLO VE HASTALIK RİSKİNİ AZALTIN

Yeşil çayın geniş kapsamlı – neredeyse mucizevi – sağlık yararlarını yıllardır duyuyoruz.

Bir fincan kahveden çok daha az kafein içeren bir fincan yeşil çay, diyabet ve kanser riskinizi azalttığı bildirilen kateşinler olarak bilinen antioksidanlarla doludur.

Ülkemizde obezitenin salgın boyutlara ulaşmasıyla birlikte, yağ yakma ve kilo vermede yardımcı olarak yeşil çaya daha fazla ilgi gösteriliyor.

YEŞİL ÇAY KİLO VERMEYİ NASIL SAĞLAR ?

  1. Kafein. Kafeinin uyarıcı etkisinin yağ yakımına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bir fincan yeşil çay, kahvenin 100-200 mg’ına kıyasla sadece 20-40 mg kafein içermesine rağmen, etki hala mevcuttur.
  2. Antioksidanlar. Yeşil çay, güçlü bir antioksidan olan kateşinlerle doludur. Bunlardan en önemlisi metabolizmayı hızlandırabilen bir madde olan epigallokateşin gallattır (EGCG).

  3. Egzersiz sırasında yağ yakma. Bir dizi çalışma, yeşil çay özü almanın yağ yakımını artırabildiğini ve bu etkinin egzersiz sırasında daha da güçlü olduğunu gösteriyor. Bir çalışmada, egzersizden önce yeşil çay özü alan erkekler, takviye almayan erkeklerden yüzde 17 daha fazla yağ yaktı.

  4. Metabolizma hızını artırır. Birkaç çalışma, yeşil çay özü veya EGCG takviyeleri almanın, dinlenirken bile vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına neden olabileceğini düşündürmektedir.

YEŞİL ÇAYIN DİĞER SAĞLIK YARARLARI

Bahsettiğim gibi, konu yeşil çay olduğunda kilo vermek buzdağının görünen kısmıydı. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlık yararları için onlarca yıldır incelenmiştir:

Beyin fonksiyonu için iyidir. Yeşil çay, kortizol seviyelerini düşürme ve gevşemeyi ve uykuyu destekleyen beyin kimyasal GABA’yı artırma kabiliyeti ile bilinen amino asit L-theanine içerir .

Kansere karşı korur. Araştırmalar ve araştırma incelemeleri, yeşil çay içmenin meme, prostat ve kolorektal kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Yaşlanan beyni korur. Çalışmalar ayrıca yeşil çayın Alzheimer ve Parkinson’u önlemedeki olası nöroprotektif etkilerini de ortaya çıkarmıştır.

Kaynak: https://easyhealthoptions.com/drink-away-weight-and-disease-risk-with-green-tea/

Bir Yorum Yazın