CategoriesBlog Yazıları

Vücudun Doğal Savunmasını Güçlendirmenin 9 Yolu

1 4

Vücudun Doğal Savunmasını Güçlendirmenin 9 Yolu

  1. Yeteri Kadarınca Uyun

Yetersiz ve kalitesiz uyku, hastalıklara yakalanma riskini arttırır.

  1. Daha Fazla Bitkisel Besinler Tüketin

Meyve-sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar ve baklagiller gibi bütün bitki besinleri, zararlı patojenlere karşı size üstünlük sağlayabilecek besinler ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Meyve ve sebzeler, soğuk algınlığının süresini azaltabilen C vitamini gibi besinler açısından da zengindir.

  1. Daha Fazla Sağlıklı Yağlar Tüketin

Zeytinyağı ve somonda bulunan sağlıklı yağlar, iltihabı azaltarak vücudun patojenlere karşı bağışıklık tepkisini artırabilir . Kronik iltihaplanma bağışıklık sistemini baskılayabilir. Oldukça fazla anti-inflamatuvar olan zeytinyağı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalık riskinin azalmasını sağlamakla ilişkilidir.

Zeytinyağı ve omega-3 gibi sağlıklı yağlar oldukça antiinflamatuvardır. Kronik iltihaplanma bağışıklık sisteminizi baskılayabileceğinden, bu yağlar doğal olarak hastalıklarla savaşabilir.

  1. Daha Fazla Fermente Yiyecekler Yiyin

Fermente gıdalar, probiyotik adı verilen faydalı bakteriler açısından zengindir.

  1. Şeker ve Şeker İlaveli Gıdalardan Uzak Durun

Yapılan araştırmalar, ilave şeker ve rafine karbonhidratların aşırı kilo ve obeziteye sebep olmak ihtimali yüksektir. Obezite ise bağışıklık sistemini baskılamaktadır.

  1. Orta Düzeyde Egzersiz Yapın

Orta derecede yapılan egzersizler, iltihabı azaltabilir ve bağışıklık hücrelerinin sağlıklı bir şekilde yenilenmesini sağlayabilmektedir. Koşu, bisiklet, yürüyüş, yüzme ve doğa yürüyüşü ise en iyi egzersizlerdendir.

  1. Yeteri Kadarınca Su Tüketin

Susuzluk, baş ağrısına neden olabilir ve fiziksel performansınızı, odaklanmanızı, ruh halinizi, sindiriminizi ve kalp ve böbrek fonksiyonunuzu engelleyebilir. Bu komplikasyonlar hastalığa yatkınlığınızı artırabilmektedir.

  1. Stres Düzeyinizi Yönetin

Uzun süreli stres, iltihaplanmanın yanı sıra bağışıklık hücresi işlevinde dengesizliklere sebep olabilmektedir. Meditasyon, yoga, egzersiz ve diğer uygulamalar yoluyla stres seviyenizi düşürmek, bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

  1. Akıllıca Kakviye Kullanın

Bağışık üzerinde etkili olan takviyele şunlardır;
▪️ C Vitamini
▪️ D Vitamini
▪️ Çinko
▪️ Kara mürver
▪️ Ekinezya
▪️ Sarımsak

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-boost-immune-health

Bir Yorum Yazın