CategoriesBlog Yazıları

Kuruyemişlerin Faydaları

1 72

Kuruyemişlerin Faydaları

1.Kuruyemişler İçeriğinde Fazlaca Besin İçerir

Kuruyemişler yağ bakımından zengindir. Karbonhidrat oranları düşüktür. E vitamini, Magnezyum ve Selenyum dahil olmak üzere fazlaca besin öğesi içerir.

2.Antioksidan Oranları Yüksektir

Kuruyemişlerdeki polifenollerde bulunan antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresle savaşmaktadır. Hücre hasarını önlemektedir.

3.Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Kuruyemişler yüksek kalorili besinler olmasına rağmen vücut tarafından kalorinin tamamı emilmediğinden dolayı, kilo almaktan ziyade vermeye yardımcı olabilir.

4.Kuruyemişler Kolesterol ve Trigliseridleri Düşürebilir

Kuruyemişlerin kolesterol ve trigliserit seviyeleri üzerinde faydalı etkileri olduğu araştırmalarda görülmüştür. Yüksek tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri içerdiğinden dolayıdır ki tansiyonu düşürücü etkisi görülmüştür. Kuruyemişler kötü” LDL kolesterolü ve Trigliseridleri düşürürken “iyi” HDL kolesterolü yükseltmektedir.

5.Kuruyemişler Tip 2 Diyabet ve Metabolik Sendrom için Faydalıdır

Kuruyemişler karbonhidratları düşük olması sebebiyle kan şekeri seviyelerini fazla yükseltemezler. Araştırmalarda, kuruyemiş yemenin diyabetli ve metabolik sendromlu kişilerde oksidatif stresi ve kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir.

6.Kuruyemişler İnflamasyonu Düşürmeye Yardımcı Olabilmektedir

Kuruyemişlerin özellikle diyabet, böbrek hastalığı ve diğer ciddi sağlık rahatsızlıkları olan kişilerde iltihabı azaltabileceğini göstermektedir.

7.Lif Açısından Zengindir

Lifler, tok hissedilmesine yardımcı olarak, yemeklerden alınan kalori miktarını önemli ölçüde azaltır. Hastalık riskini azaltır. Bağırsak sağlığına iyi gelir.

8.Kalp Krizi ve Felç Riskini Azaltabilir

Çeşitli araştırmalar, kuruyemişlerin kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve felç riskini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-nuts?fbclid=IwAR2bNuIGpo6KNtnW7sBJ65HvmBJMLbWTJIkPGTSe2ETvFDvLN9XP2_PEGU8#TOC_TITLE_HDR_2

Bir Yorum Yazın