CategoriesBlog Yazıları

PARLAK, CANLI VE SAĞLIKLI CİLT İÇİN 6 BESİN

1 74

PARLAK, CANLI VE SAĞLIKLI CİLT İÇİN 6 BESİN

 

 1. Çinko

  Çinko, cildin hasarlı bölgelerini iyileştirmeye ve onarmaya yardımcı olmaktadır. Yaraları iyileştirmek ve doku hasarını düzeltmek için gereken biyolojik süreçleri hızlandırmaktadır.

  Çinkonun, mantar enfeksiyonlarını, cilt tahrişlerini, yaraları ve sivilceleri iyileştirmeye yardımcı olduğu araştırmalarda söz konusu olmuştur.

  Serbest radikal üretimini azaltarak, cilt sağlığının korunmasını sağlar.

  Çinko bakımından zengin gıdalar; Kakao, Kabak Çekirdeği, Deniz Ürünleri, Et (Merada ot ile beslenen hayvan eti)

 2. A Vitamini

  Vücutta retinol üretilebilmesi için A Vitamini gerekmektedir. Çoğu cil bakım kremlerinde bu retinol maddesi bulunmaktadır. Cildin yaşlanması ve aknelenmeye karşı A Vitamini koruyucu özelliktedir.

  A Vitamini bakımından zengin gıdalar; , Et (Merada ot ile beslenen hayvan eti), Yumurta Sarısı, Turuncu Renkli Sebzeler ( Bu sebzeler beta-karoten içerir, bu ise A vitami sentezinde rol oynar)

 3. Bakır

  Bakır, kolajen sentezinde önemli rol oynamaktadır. Kolajen ise cildi pürüzsüz ve esnek tutmaya yardımcıdır. Saça, cilde ve gözlere renk veren pigmentlerde bulunan bir bileşendir.

  Bakır bakımından zengin gıdalar; Fındık, Kakao, Kırmızı Şarap, Sakatatlar ve Baklagiller

 4. C Vitamini

  Kolajenlerin sentezinden C Vitamini de Bakır gibi önemli rol oynamaktadır. Doku onarımı ve cilt iyileşmesinde de etkendir.  C vitamininin antioksidan etkisi sayesinde serbest radikallere karşı da cildimiz korunur.

  Bakır bakımından zengin gıdalar; Turunçgiller, Çilek, Dolmalık Biber (Kırmızı Kapya Biber), Kivi, Domates, Brokoli, Orman Meyveleri

 5. D Vitamini

  D vitamininin, ciltteki renk tonunu düzenlemede etkisi olduğu araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Sedef hastalığını iyileştirmeye yardımcı olabileceği ortaya çıkmıştır. D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Bu sentez karmaşık bir dizi biyolojik reaksiyondan sonra gerçekleşmektedir. Güneş ışığı bu sentezde önemlidir.

  D Vitamini yeterli olarak nasıl alınır? Uygun bir şekilde Güneşlenme, Yağlı Balıklarla beslenme, tam yağlı süt ürünleri (merada ot ile beslenen hayvandan), veya D vitamini takviyesi almak uygun dozlarda.

 6. E Vitamini

  E Vitamini vücutta antioksidan görevinde bulunan ve yağda çözünen bir vitamindir. Cildi serbest radikallere ve            güneşin zararlı etkilerine karşı korur.  Ciltte bulunan ve Sebum adı verilen yağlı madde tarafından E vitamini                salgılanır. Bu sayede cildin nemlendirmeye ve korumaya yardımcı olma görevindedir. Kuru ve hasarlı ciltler için          E Vitamini önemlidir.

  E Vitamini bakımından zengin gıdalar; Tohumlar, Avokado, Kuruyemişler, Zeytinyağı, Yağlı Balıklar.


Kaynak: https://www.foodmatters.com/article/6-nutrients-for-glowing-skin

Bir Yorum Yazın