CategoriesBlog Yazıları

Türk Kahvesi İçmek İçin 5 Neden

1 75

Türk Kahvesi İçmek İçin 5 Neden

 

1) Atletik Performansı Arttırır

Türk Kahvesinin içinde yüksek oranda bulunan kafein, atletik ve zihinsel performansı arttırmaktadır.

Türk kahvesi, özellikle sporcular için yüksek konsantrasyonda kafein alınımı sağlamaktadır.
20 sporcu üzerinde yapılan bir araştırmada, kafeinli Türk kahvesi tüketen katılımcıların, kafeinsiz Türk kahvesi içenlere kıyasla, reaksiyon süresi ve enerji seviyeleri dahil olmak üzere önemli performans parametreleri elde ettikleri ortaya çıkmıştır.

2)Yararlı Bileşikler İçermektedir

Filtrelenmemiş kahve çeşidi olmasından dolayı yararlı bileşikleri daha çok barındırmaktadır. Klorojenik asitler adı verilen polifenol antioksidan faydalı bileşikleri içerir. Klorojenik asitlerin kolesterol, yüksek tansiyon, şeker ve iltihabı iyileştirdiği tespit edilmiştir.

Türk Kahvesi çekirdeklerinin ince öğütülmüş olması klorojneik asitlerin daha fazla açığa çıkmasını sağlamaktadır. Türk Kahvesinde faydalı bir bileşik olarak yer alan diterpenoidler, iltihabı azaltır, enfeksiyonla savaşır ve kalp sağlığını destekler.

 

3)Zihinsel Gerilemeye Karşı Koruyucudur

Kafeinli kahve tüketmek beyni Alzheimer hastalığına karşı koruyabilmektedir. Parkinson hastalığı ve bunama riskini de azaltabileceği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

 

4)Bazı Hastalıklara Karşı Koruyucu Etkileri Olabilmektedir

Kahve tüketmek, şeker ve kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabileceği çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

5)Türk Kahvesine Kakule İlave Etmek Ek Faydalar Sağlayabilir

Kakule içeriğinde, iltihaplanmayı azaltmaya ve böylece kronik hastalık riskini düşürmeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar içermektedir. Kakulenin, anti-inflamatuar, anti-kanser ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır.

Sonuç olarak Türk Kahvesinden faydalanabilmek için diabet riskine karşı şekersiz kullanımın daha uygun olduğu görülmektedir. Tüketimde aşırıya kaçınılmaması gerekmektedir. Kafeine karşı duyarlılığı olan bireylerin tüketimde dikkat etmesi gerekmektedir. Kafeinin tansiyon yükseltme etkisi olabilmektedir. Kafein tüketimi kaygı ve uyku bozukluklarına da sebep olabilmektedir.

Türk Kahvesinin filtre edilmemiş halde tüketilmesi sebebiyle, kafein ve diğer faydalı bileşikleri daha yoğun içermektedir.

Kaynak: healthline.com/nutrition/turkish-coffee#TOC_TITLE_HDR_4

Bir Yorum Yazın