CategoriesBlog Yazıları

Zeytinyağının Kanıtlanmış 11 Faydası

1 76

Zeytinyağının Kanıtlanmış 11 Faydası

 

1.Zeytinyağı Sağlıklı Tekli Doymamış Yağlar Açısından Zengindir

Zeytinyağın yaklaşık olarak % 14’ü doymuş yağ, % 11’i ise omega-6 ve omega-3 yağ asitleri gibi çoklu doymamışlardır. Toplam yağ içeriğinin % 73’ünü oluşturan oleik asit, tekli doymamış bir yağdır.

Tekli doymamış yağlar ayrıca yüksek ısıya oldukça dirençlidir ve yemeklerde kullanım açısından da zeytinyağı uygundur.

 

2.Zeytinyağı Yüksek Miktarlarda Antioksidan İçerir

Sızma zeytinyağı besleyicilik özelliği oldukça yüksektir. Yağ asitleri dışında, az miktarlarda E ve K Vitaminlerini içermektedir. Güçlü antioksidanlarla yüklüdür.

 

3. Zeytinyağının Güçlü Anti İnflamatuar Özellikleri Vardır

Kronik inflamasyon bir çok hastalığın temel kaynaklarındandır. Oleik asit ve antioksidanlar yanı sıra olekantal içermektedir. Bunlar bir bütün olarak inflamasyonla savaşmaktadır.

 

4.Zeytinyağı İnmeyi Önleyebilir

Yapılan araştırmalar, tekli doymamış yağ tüketiminin inmeyi önleyebileceğini göstermiştir. Gelişmiş ülkelerdeki ikinci ölüm nedeni inme olarak yer almıştır. Zeytinyağı tüketen insanların inme riskinin düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

 

5.Zeytinyağı Kalp Hastalıklarına Karşı Koruyucudur

Zeytinyağı, inflamasyonu azaltır. Aşırı kan pıhtılaşmasını önleyici etkisi olabilmektedir. Kan damarlarının işlevine destek olur. ‘’Kötü” LDL kolesterolü oksidasyondan korumaktadır. Tansiyon düşürücü etkisi vardır.

Yapılan bir çalışmada düzenli zeytinyağı tüketiminin, tansiyon ilaçlarına olan ihtiyacı % 48 oranında azalttığı görülmüştür.

 

6. Zeytinyağı Kilo Alma ve Obezite ile Alakalı Değildir

Zeytinyağı tüketmenin kilo alma olasılığını artırdığı görülmemektedir. Hatta orta düzeyli tüketimin kilo kaybını sağlamaktadır.

 

7. Zeytinyağı Alzheimer Hastalığıyla Mücadele Edebilir

Akdeniz diyetinin beyin fonksiyonuna fayda sağladığı görülmektedir. Alzheimer hastalığına etkisi konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

 

8. Zeytinyağı Tip 2 Diyabet Riskini Azaltabilir

Hem gözlemsel çalışmalar hem de yapılan klinik araştırmalar, Akdeniz diyeti ile birlikte zeytinyağı kullanımının tip 2 diyabet riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

 

9.Zeytinyağındaki Antioksidanlar Kanser Önleyici Özelliklere Sahiptir

Kanser, dünyadaki en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Akdeniz ülkelerinde bu risk daha düşüktür. Bazı araştırmalar buna sebep zeytinyağı olabileceği yönündedir. Ancak zeytinyağının kanser riskini azaltıp azaltmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

10.Zeytinyağı Romatoid Artritin Tedavisine Yardımcı Olabilir

Zeytinyağı romatoid artrit sebebiyle oluşan eklem ağrıları ve şişliklerini azaltabilme etkisi olabilmektedir. Faydalı etkisi özellikle balık yağıyla birlikte alındığında daha çok artmaktadır.

 

11.Zeytinyağı Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Zeytinyağının antibakteriyel özellikleri vardır. Zeytinyağı, mide ülserlerine ve mide kanserlerine sebep olabilen bir bakteri türü olan Helicobacter ile savaşmaktadır. Bu bakteri türüne karşı etkili olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak, doğru zeytinyağı almak son derece önemlidir. Soğuk sıkım sızma zeytinyağı içerisinde antioksidan ve biyoaktif bileşikler barındırır. Bundan dolayı rafine edilmiş zeytiyağından daha faydalı olduğu düşünülmektedir.

Dünyadaki en sağlıklı yağların başında, Zeytinyağı gelmektedir.

 

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-olive-oil

Bir Yorum Yazın